موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 848 | تگ ها :
تاريخ : سه شنبه 8 اسفند 1391 | 7:09 | نویسنده : بلاگسازان

فناوری مربوط به دانش نرم افزار که به نویسندگان اجازه می دهد تا نوشته های خود را به آسانی در اینترنت منتشر کنند، به نوعی نقش سنتی سازمان های رسانه ایی که خود را سردمدار جذب مخاطب می دانند به چالش کشیده است.

در طی چند سال گذشته شهروندان عادی با حرکت رو به جلوی یکنواختی به عنوان گزارشگران و مفسرین در صحنه اجتماع ایفای نقش نموده اند. آنها سرعت رو به رشدی در به دست آوردن جایگاه خود در بحث های اجتماعی و سیاسی داشته اند.

 

 

● بلاگ ها دقیقا چه هستند؟

تعریف خاصی برای بلاگ وجود ندارد اما بیشتر آنها سه وجه اشتراک با یکدیگر دارند. آنها اساسا از نوشته های کوتاهی تشکیل شده اند که اصطلاحا به آنها نوشته های منتشر شده می گویند. این نوشته ها به ترتیب زمانی معکوس نشان داده می شوند به این معنا که تازه ترین آنها در بالای صفحه قرار می گیرند و دارای ارتباط های فرا متنی به تارنماهای دیگر هستند.

این گونه بلاگ ها به شکل رسانه ایی قابل گفتگو در دسترس قرار می گیرند. بسیاری از بلاگ ها به خوانندگان خود اجازه می دهند تا اظهار نظر های خود را منتشر کنند. بلاگ نویسان علاقه مندند که به نوشته های یکدیگر اشاره ای داشته باشند، و این که نکته های مورد نظر خود را برجسته نموده، به بحث گذارند.ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 1135 | تگ ها :
تاريخ : دوشنبه 7 اسفند 1391 | 6:55 | نویسنده : بلاگسازان

● پرده اول

▪ یک داستان ایرانی

اتفاقی افتاده است که در محله شما مهم است. مثلا زمین فروکش کرده است. خبرنگاران می آیند و ساعاتی بعد از حادثه می رسند. مدیرعامل سازمان الف که مثلا وابسته به شهرداری است می گوید که اصلا کار آنها تمام شده بوده است و ربطی به آنها ندارد. مدیرعامل سازمان ب که وابسته به شهرداری نیست می گوید که تقصیر شهرداری بوده است و سازمان او باید تاوان ضعف های مدیریتی دیگران را بدهد. ماشین همسایه شما هم کنار خیابان پارک بوده است و الان در میان گل و لای فرورفته است و همسایه بیچاره هم بی آنکه کاری از دستش بر بیاید نظاره گر است. دوربین خبرساز می گردد و با چند نفر حرف می زند و بعد می رود. شب هم گزارشی چند دقیقه ای پخش می شود. تلویزیون های خارجی می گویند اختلافات الف و ب باعث شده بودجه لازم نرسد و خیابان فروکش کند. تلویزیون های داخلی هم می گویند معلوم نیست مقصر چه کسی است. اما شما همچنان به ماشین همسایه فکر می کنید که توی گل و لای ها بود و بیمه هم نبود.

این خاصیت رسانه های بزرگ است. آنها معمولا دیرتر به صحنه حادثه می رسند. برای همین، اگر حرفه ای باشند، سعی می کنند که با همه گفت وگو کنند، مسئولین سازمان های الف و ب که درگیر کار بوده اند. ناظران و شاهدان عینی، کسانی که در حادثه ضرر کرده یا آسیب دیده اند و کارشناسانی که می توانند درباره دلایل فرونشستن یک خیابان در پایتخت سخن بگویند. اما به هرحال کمتر از دو سه ثانیه ماشین فرورفته در گل و لای را نشان نمی دهند. آنها یک تصویر کلی و کلان از حادثه می دهند که با سیاست های رسانه سازگار باشد. همچنین چون مخاطبشان عام است خیلی روی جزئیات متمرکز نمی شوند. روزنامه یا رادیوهای محلی معمولا این خبرها را بهتر پوشش می دهند اما کار آن هم باز بسته به این است که خبرنگارش چقدر بتواند حادثه را بازسازی کند. همچنین سازوکارهای تولید خبر در دنیا به سمت مرکزگرایی می رود و به همین دلیل است که حتی در آمریکا با این تنوع رسانه ای، کارشناسان مطالعات انتقادی رسانه از شبیه شدن تیترهای روزنامه های محلی و منطقه ای به روزنامه های سراسری مثل نیویورک تایمز و واشنگتن پست گلایه دارند.

بگذارید به همان قضیه فروکش کردن خیابان بازگردیم. فردا در محله مشغول خرید هستید که همسایه دیگرتان می گوید «بلوتوثو روشن کن». روشن می کنید و پس از چند دقیقه فیلمی را که ارسال کرده بود دریافت می کنید. فیلم خیابان را قبل از فرونشستن نشان می دهد. ماشین های یکی از سازمان های درگیر در ساعات اولیه صبح مشغول کار بوده اند. آب زیادی هم کف خیابان جاری است. همسایه جزئیات را می گوید و می فهمید که مقصر احتمالی حادثه کدام سازمان بوده است. ماشین همسایه دیگر هم گوشه تصویر است. با خودتان فکر می کنید اگر سایتی مثل celljournalist در ایران بود می توانستید این فیلم را بفروشید ولی خوب اینجا ایران است و حداکثر می توانید آن را در یک سایت یا وبلاگ بارگزاری کنید. مثل مردمی که اولین بار پس از انفجار در ایستگاه متروی لندن تصاویر و فیلم هایی را منتشر کردند و یا برای رسانه ها فرستادند تا اهمیت تلفن همراه مجهز به دوربین عکاسی در فرآیند اطلاع رسانی عمومی روشن شود.ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 1268 | تگ ها :
تاريخ : پنجشنبه 26 بهمن 1391 | 8:12 | نویسنده : بلاگسازان

وبلاگ ووبلاگ نویسی پدیده ای چندساله دردنیای سایبراست.وبلاگ نویسان دراغلب نقاط جهان،وبیشترجوانانی هستندکه فضای اینترنت رابرای طرح دیدگاههاونظرات خوددرصفحه ای به نام"وبلاگ"بدون اینکه دروازه بانی برای آن وجودداشته باشد،انتخاب کرده اند و می کنند.

صدها هزار وبلاگ ثبت شده بر روی شبکه اینترنت که نویسندگان آنها را از غرب تا شرق و از شمال تا جنوب کره زمین با هم مرتبط و به تعامل ! با یکدیگر واداشته ، نشان می دهد که شعار "من با همه هستم و همه با هم" دیر زمانی است ، محقق شده است و دراین فضا هیچ چیز حتی جغرافیای سیاسی مرز و محدوده محسوب نمی شود.اقبال به وبلاگ نویسی بخصوص در کشورهایی که در آنها نظام سیاسی بسته است ، رونق بسیاری دارد که از جمله نشانه های آنها فراوانی وبلاگ ها به زبان آن ، و یا آن دسته از کشورهاست . تحلیل محتوای وبلاگ ها توسط موتورهای جستجو نشان می دهد که " عربی " یکی از زبانهای رایج در وبلاگ نویسی است و وبلاگ های پرشماری به این زبان فعال و یا به اصطلاح " آپ " هستند.ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 1306 | تگ ها :
تاريخ : پنجشنبه 26 بهمن 1391 | 8:08 | نویسنده : بلاگسازان

من میزبانی یک سمینار وبلاگ نویسی مربوط به همایش سالانه انجمن روزنامه نگاران را بر عهده دارم. در این جا تعدادی از یادداشت هایی که برای افتتاحیه همایش تهیه کرده ام را می آورم.

● چرا وبلاگ داشته باشیم؟

اساسا سه دلیل برای وبلاگ نویسی وجود دارد که دو تای آنها خوب و دیگری بد است.

این روزها بسیاری از شرکت ها از رسانه های بزرگی همچون رویترز گرفته تا شرکت های تازه وارد، در حال استخدام وبلاگ نویسان هستند. دستمزد آن هم می تواند خوب باشد و دیگر تفاوت عینی ای بین آنچه که یک وبلاگ نویس تمام وقت دریافت می کند و آنچه که به یک روزنامه نگار تمام وقت پرداخت می شود، وجود ندارد. کار می تواند دشوار باشد و وبلاگ می تواند زندگی شما را ببلعد، اما در عین حال، هنگامی که وبلاگی به شما داده می شود که مالک آن خودتان هستید، این می تواند به شما یک حس فوق العاده از آزادی بدهد. به عنوان مثال، من در سال گذشته از برلین راجع به رکود مالی در وبلاگ می نوشتم اما مادامی که من مطالب خوبی در وبلاگ می نوشتم، کسی اهمیت نمی داد که در کجا مستقر هستم.

یک وبلاگ همچنین به طرزی موثر، یک راه خوب برای مورد توجه قرار گرفتن است. اگر مشتاق هستید که به عنوان یک وبلاگ نویس تمام وقت استخدام شوید، امروزه داشتن یک وبلاگ شخصی از الزامات آن است مردم می خواهند که یک وبلاگ نویس استخدام کنند نه یک روزنامه نگار، پس آرزو می کنند و امیدوارند که روزنامه نگارانی نصیبشان شود که بتوانند وبلاگ هم بنویسند که بیشتر اوقات این گونه نیست.

هر وبلاگی در نوع خود یک خروجی برای رسانه ها نیز هست و شما می توانید تبلیغات گوگل را بر روی آن بگذارید یا سعی کنید که عضو بعضی از شبکه های تبلیغاتی شوید که تبلیغات شما را برایتان خواهد فروخت. اگر شما واقعا جاه طلب هستید، حتی می توانید خودتان برای فروش تبلیغاتتان تلاش کنید.

اما این به راستی پیشنهاد خوبی نیست. اکثریت قاطع وبلاگ های شخصی هرگز بیش از مبلغی در حد پول توجیبی، از تبلیغاتشان درآمد کسب نمی کنند و اگر شما وبلاگ نویسی را با این ایده که قادر خواهید بود مستقیما از وبلاگتان پول درآورید، آغاز کنید، شانس بسیارخوبی خواهید داشت.ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 1056 | تگ ها :
تاريخ : چهارشنبه 25 بهمن 1391 | 7:23 | نویسنده : بلاگسازان

هر ساعت صدها وبلاگ به دنیا می آیند و ده ها وبلاگ می میرند. هزاران وبلاگ هم عملاً مرده اند و تنها نقش خطوطی كژمژ از ماه ها یا سال ها پیش را بر زمینه ی نامریی وب با خود دارند.

گاهی در بسیاری وبلاگ ها با جملاتی شبیه این مواجه می شویم: «قفل كردم، نمی توانم بنویسم، اصلاً نمی دانم چه بنویسم...». علت چیست؟

شاید از دیدگاه وبلاگ نویسان دیگر پاسخ ها متفاوت باشد اما اینها هم آورده می شود كه به عنوان تجاربی شاید به درد دیگران بخورد.ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 1179 | تگ ها :
تاريخ : چهارشنبه 25 بهمن 1391 | 7:21 | نویسنده : بلاگسازان

بعضی ها فکر می کنند قرار است علیه هنجارهای جامعه شورش کرده و آن را تغییر دهند و برای شروع هم از ادب و عفت کلام شروع کرده اند و هر چی فحش ... را در مطالب وبلاگ خود جای می دهند

وبلاگ نویسی مانند هزاران پدیده وارداتی دیگر تحت تاثیر سلیقه ایرانی قرار گرفته است. با مروری به وبلاگ های آن سوی آب ها و وبلاگ های فارسی می توانید تفاوت ها و تاثیر سلیقه ایرانی را بر وبلاگ ها مشاهده کنید.

به طور مثال ایرانی ها توجه ویژه ای به قالب وبلاگ دارند و علاقه مند به استفاده از قالب هایی با گرافیک پیچیده تر هستند درحالی که در وبلاگ های غربی عموما از قالب ها و شمایل ساده تر برای وبلاگ خود استفاده می کنند. حال با نگاهی به وبلاگ های فارسی به چند نکته آزاردهنده (از نظر خودم) که در بین آنها رایج است اشاره خواهم کرد.
ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 1118 | تگ ها :
تاريخ : سه شنبه 24 بهمن 1391 | 8:07 | نویسنده : بلاگسازان

وقتی شما یک سایت را از مرورگر خود درخواست می کنید، در حقیقت در حال دانلود یک فایل هستید که می تواند یک فایل صفحه وب با فرمت HTML، یک فایل تصویری مثلا با فرمت GIF و یا یک فایل صوتی مثلا با فرمت MIDI و یا ترکیبی از آنها باشد. این فایلها در کامپیوتر شما بارگذاری (Download) شده و از طریق مرورگر وب (Web Browser) به شما نشان داده می شوند

● نگاهی دقیق تر به مفاهیم "پهنای باند" و "بازدید از یک سایت"

وقتی شما یک سایت را از مرورگر خود درخواست می کنید، در حقیقت در حال دانلود یک فایل هستید که می تواند یک فایل صفحه وب با فرمت HTML، یک فایل تصویری مثلا با فرمت GIF و یا یک فایل صوتی مثلا با فرمت MIDI و یا ترکیبی از آنها باشد. این فایلها در کامپیوتر شما بارگذاری (Download) شده و از طریق مرورگر وب (Web Browser) به شما نشان داده می شوند.

هرگاه که شما فایلی را دانلود می کنید، داده ها در مسیری به سمت شما منتقل می شوند که به اصطلاح به آن انتقال داده یا Data Transfer می گویند. برای مثال اگر شما صفحه ای را با حجم یک کیلوبایت (۱kb) یا ۱۰۲۴ بایت دانلود می کنید، دقیقا به همان مقدار یعنی یک کیلوبایت داده را از سرور آن سایت به کامپیوتر خود منتقل کرده اید. این مقدار برای حجمهای دیگر به ترتیب زیر است:

KBKilo Byte۱,۰۲۴MBMega Byte۱,۰۴۸,۵۷۶GBGiga Byte۱,۰۷۳,۷۴۱,۸۲۴

پهنای باند یا Bandwidth پهنای ارتباطی است که داده ها از طریق آن و از فضای وب شما انتقال می یابند. البته این مساله رابطه مستقیمی با تعداد بازدیدها یا Hit سایت شما ندارد. یک بازدید از صفحه ۱۰۰ کیلوبایتی به همان مقدار پهنای باند مصرف می کند که ۱۰۰ بازدید از یک صفحه یک کیلوبایتی. پس صاحب سایت هنگام انتخاب یک میزبان برای سایت خود همواره به این نکته و پهنای باندی که لازم دارد، توجه می کند که چه مقدار نیاز داریم؟

تصور کنید که سه فرد داریم که آنها را به ترتیب شماره ۱، ۲ و ۳ می نامیم. هر سه نفر ۱،۰۰۰،۰۰۰ ریال پول دارند و می خواهند که آن را در یک فروشگاه خرج کنند.

فرد شماره ۱، تعداد زیادی وسیله با قیمت پایین برای هر یک از آنها خریداری می کند.

فرد شماره ۲، تعداد کمتری وسیله نسبت به فرد شماره ۱ اما با قیمتهای متوسطی می خرد.

فرد شماره ۳، چند وسیله بیشتر نمی تواند بخرد. چون برای هر یک قیمت زیادی پرداخت کرده است.

حالا اجازه دهید موارد فوق را برای سایت و پهنای باند شبیه سازی کنیم. در نظر بگیرید که مقدار موجودی هر یک همان پهنای باند است و وسایل خریداری شده اجزای سایت و یا به عبارت دیگر فایلهای آن هستند: (پهنای باند دقیقا همان مفهوم پول را در فضای اینترنت دارد)

فرد شماره ۱، سایتی با فایلهای و تصاویر کم حجم طراحی کرده، در نتیجه تعداد بازدید بیشتری از سایتش می تواند صورت بگیرد.

فرد شماره ۲، دارای سایتی با فایلها و تصاویر کم و بیش حجیمی است که به همان نسبت با تعداد بازدید کمتر همان پهنای باند مصرف می شود.

فرد شماره ۳، سایت مناسبی طراحی نکرده چون فایلها و صفحات سایتش بسیار حجیم بوده و با تعداد کمی بازدید از سایتش تمام پهنای باندش را مصرف می شود.ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 1002 | تگ ها :
تاريخ : سه شنبه 24 بهمن 1391 | 8:05 | نویسنده : بلاگسازان

بلاگ مخفف وبلاگ ها هستند که میتوان آن را یادداشت رو شبکه خواند.

به نظر می رسد که دیگر نادیده انگاشتن وبلاگ ها، دشوار شده است. لوموند دیپلماتیک در مقاله ای با عنوان "ابزارهای نوین اطلاعاتی یا اعتقادی؟ اینترنت در گیر و دار تب وبلاگ" به قلم "فرانسیس پیسانی" می نویسد: "بلاگ مخفف وبلاگ است که می توان آنرا یادداشت های روی شبکه خواند. واژه های جدیدی که یک راست از ایالات متحده می آیند، اغلب عادات زبان شناختی ما را دچار اختلال می کنند، اما این واژه ها بعضاً نمودار پدیده هایی به راستی نوین هستند."

بلاگ ها عبارتند از روزنامه های شخصی روی شبکه ی اینترنت که با برنامه ی ساده ای اداره می شوند؛ که به کمک آن می توان متنی را روی کامپیوتر تایپ کرد و سپس با اتصال به اینترنت آن را بلافاصله روی یک صفحه وب که برای این منظور تهیه شده، منتشر کرد. بلاگ ها عامدانه اطلاعات عینی و عقاید شخصی را با هم آمیخته و اغلب با یک لینک به منبع اصلی، یک بلاگر دیگر و یا مقاله ای که بلاگ نویس مزبور مورد تحلیل قرارداده و یا مایل است آن را به مخاطبین خود معرفی کند، همراه هستند.

پیدایش نخستین بلاگی که رسماً به این نام شناخته شد به هفتم اکتبر ۱۹۹۴ باز می گردد و به "دیو وینر" برنامه ریز و مبتکر یکی از رایج ترین نرم افزارهای اینترنت (مانیلا) نسبت داده می شود.

یک گزارش نیویورک تایمز که در سایت "او جی سی اننبرگ آنلاین ژورنالیسم" منتشر شده، حاکی از آن است که گرایش روزنامه نگاران به راه اندازی وبلاگ، یک موج نوین است و پیش بینی می شود شمار وبلاگهای فعال از ۶۲/۱ میلیون، به ۸۶/۵ میلیون وبلاگ تا آغاز سال ۲۰۰۵ برسدادامه مطلب
موضوع : | بازدید : 1068 | تگ ها :
تاريخ : دوشنبه 23 بهمن 1391 | 7:11 | نویسنده : بلاگسازان

نوشتار حاضر، دیداری تازه با نسل جدیدی از بلندگوهای مدرن است كه پس از توضیحاتی كوتاه درباره نفوذ و گستره اینترنت، به یكی از امكانات بدیع و شگفت آن می پردازد كه وبلاگ نام گرفته و اكنون شهرت عالم گیری یافته است. امكانات بی حد و اندازه این پدیده پرتوان و جذّاب، همگان را وامی دارد كه برای ابلاغ مرام یا اظهار آرمان های شخصی یا ملّی یا الهی خود، بدان روی كنند، و از قابلیت ها و خدمات رایگان آن سود برند. نیز پاره ای از برتری ها، امكانات، كارایی ها و امتیازهای آن را می شمارد و آن گاه با دیگر رسانه های مرسوم ـ به ویژه نشریات كاغذین ـ مقایسه می گردد. سپس این نكته را یادآور می شود كه آیا توجیهی برای غفلت نویسندگان دین گرا، از این محیط پر جنب و جوش و فعال، و بی مهری بدان وجود دارد. وبلاگ نویسی، این توانایی را دارد كه نوع جدید و مدرن تری از تبلیغ دینی را پذیرایی كند: تبلیغ دیجیتالی.
ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 1078 | تگ ها :
تاريخ : دوشنبه 23 بهمن 1391 | 7:06 | نویسنده : بلاگسازان

وبلاگها به عنوان یكی از ابزارهای اطلاع رسانی محسوب می شوند درواقع وبلاگ سیستم ثبت روزانه وقایع برای اعضای جامعه مجازی تعریف می شود. امروزه در هر ثانیه چندین هزار وبلاك روی اینترنت ایجاد می شود ویكی از مهمترین مسایلی كه باید به آن توجه داشت دانستن ویژگیهای بك وبلاگ خوب است یكی از مزیت هایی كه در بسیاری از ابزارها و برنامه های ساخت وبلاگ در نظر گرفته شده است فراهم كردن امكان ایجاد قالب جدید و یا تغییر قالب وبلاگ است. قالب ها شكل، مكان، رنگ و نحوه نمایش مطالب و یا دیگر عناصر وبلاگ را در صفحات وبلاگ تعیین می كنند. آنها كمك می كنند كه كاربران این ابزارها و نویسندگان وبلاگ بدون درگیری با مسائل و مشكلات برنامه نویسی امكان اعمال سلیقه خود را در نحوه نمایش وبلاگ خود داشته باشند. از نظر فنی قالب ها از كدهای TMLH كه تعیین كننده شكل و رنگ صفحات وبلاگ است و همچنین كدها و تگ های به خصوصی كه مكان و شیوه تكرار عناصر وبلاگ را تعیین می كند تشكیل شده است و معمولا هر ابزار ساخت وبلاگ (مانند بلاگفا، بلاگر و یا TM) از تگ ها و كدهای مخصوص خود استفاده می كند. تگ های موجود در قالب وبلاگ ها جدا از آنكه در كدام ابزار مورد استفاده قرار می گیرند برای دو هدف در نظر گرفته شده است.

تعدادی از تگ ها تعیین كننده مكان عناصر غیرتكراری وبلاگ هستند مانند عنوان وبلاگ، توضیحات ای میل و یا آدرس صفحات آرشیو و تعدادی دیگر تعیین كننده نحوه نمایش عناصر تكرار شده در وبلاگ هستند (مانند متن تاریخ و یا نویسنده مطالبی كه پست می شوند) هر فردی می تواند با كمی حوصله و یا كمك از برنامه هایی مانند فرانت پیچ قالبی مناسب و دلخواه برای وبلاگ خود ایجاد كند و یا حتی قالبی را كه طراحی كرده در اختیار دیگران نیز قرار دهد و البته آشنایی با كدهای TMLH و یا برنامه های طراحی صفحات TMLH مانند فرانت پیچ كمك بزرگی در این زمینه خواهد بود. در این ستون به برخی از نكات اشاره خواهد شد. بایستی به یاد داشته باشیم مهمترین عنصر یك وبلاگ مطالب و یادداشت های نویسندگان است و در طراحی قالب هدف آن است كه مطالب در واضح ترین و مناسب ترین شكل و با سرعت برای خوانندگان قابل دسترس باشد.ادامه مطلب
موضوع : | بازدید : | تگ ها : ,
تاريخ : دوشنبه 6 شهريور 1396 | 9:12 | نویسنده : بلاگسازان

ایجاد وبلاگ / ساخت وبلاگ

 


▫️ویدیو کلیپ آموزش وبلاگ نویسی
http://blogsazan.com/video_2016-07-05_22-47-51.mov

این ویدیوی آموزشی  جهت ساخت وبلاگ در بلاگسازان و میزان بلاگ میباشد

▫️آموزش وبلاگ نویسی حقوقی
http://amoozesh.mizanblog.com/صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 ... 10 صفحه بعد