موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 1143 | تگ ها :
تاريخ : پنجشنبه 26 بهمن 1391 | 8:08 | نویسنده : بلاگسازان

من میزبانی یک سمینار وبلاگ نویسی مربوط به همایش سالانه انجمن روزنامه نگاران را بر عهده دارم. در این جا تعدادی از یادداشت هایی که برای افتتاحیه همایش تهیه کرده ام را می آورم.

● چرا وبلاگ داشته باشیم؟

اساسا سه دلیل برای وبلاگ نویسی وجود دارد که دو تای آنها خوب و دیگری بد است.

این روزها بسیاری از شرکت ها از رسانه های بزرگی همچون رویترز گرفته تا شرکت های تازه وارد، در حال استخدام وبلاگ نویسان هستند. دستمزد آن هم می تواند خوب باشد و دیگر تفاوت عینی ای بین آنچه که یک وبلاگ نویس تمام وقت دریافت می کند و آنچه که به یک روزنامه نگار تمام وقت پرداخت می شود، وجود ندارد. کار می تواند دشوار باشد و وبلاگ می تواند زندگی شما را ببلعد، اما در عین حال، هنگامی که وبلاگی به شما داده می شود که مالک آن خودتان هستید، این می تواند به شما یک حس فوق العاده از آزادی بدهد. به عنوان مثال، من در سال گذشته از برلین راجع به رکود مالی در وبلاگ می نوشتم اما مادامی که من مطالب خوبی در وبلاگ می نوشتم، کسی اهمیت نمی داد که در کجا مستقر هستم.

یک وبلاگ همچنین به طرزی موثر، یک راه خوب برای مورد توجه قرار گرفتن است. اگر مشتاق هستید که به عنوان یک وبلاگ نویس تمام وقت استخدام شوید، امروزه داشتن یک وبلاگ شخصی از الزامات آن است مردم می خواهند که یک وبلاگ نویس استخدام کنند نه یک روزنامه نگار، پس آرزو می کنند و امیدوارند که روزنامه نگارانی نصیبشان شود که بتوانند وبلاگ هم بنویسند که بیشتر اوقات این گونه نیست.

هر وبلاگی در نوع خود یک خروجی برای رسانه ها نیز هست و شما می توانید تبلیغات گوگل را بر روی آن بگذارید یا سعی کنید که عضو بعضی از شبکه های تبلیغاتی شوید که تبلیغات شما را برایتان خواهد فروخت. اگر شما واقعا جاه طلب هستید، حتی می توانید خودتان برای فروش تبلیغاتتان تلاش کنید.

اما این به راستی پیشنهاد خوبی نیست. اکثریت قاطع وبلاگ های شخصی هرگز بیش از مبلغی در حد پول توجیبی، از تبلیغاتشان درآمد کسب نمی کنند و اگر شما وبلاگ نویسی را با این ایده که قادر خواهید بود مستقیما از وبلاگتان پول درآورید، آغاز کنید، شانس بسیارخوبی خواهید داشت.ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 952 | تگ ها :
تاريخ : چهارشنبه 25 بهمن 1391 | 7:23 | نویسنده : بلاگسازان

هر ساعت صدها وبلاگ به دنیا می آیند و ده ها وبلاگ می میرند. هزاران وبلاگ هم عملاً مرده اند و تنها نقش خطوطی كژمژ از ماه ها یا سال ها پیش را بر زمینه ی نامریی وب با خود دارند.

گاهی در بسیاری وبلاگ ها با جملاتی شبیه این مواجه می شویم: «قفل كردم، نمی توانم بنویسم، اصلاً نمی دانم چه بنویسم...». علت چیست؟

شاید از دیدگاه وبلاگ نویسان دیگر پاسخ ها متفاوت باشد اما اینها هم آورده می شود كه به عنوان تجاربی شاید به درد دیگران بخورد.ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 1031 | تگ ها :
تاريخ : چهارشنبه 25 بهمن 1391 | 7:21 | نویسنده : بلاگسازان

بعضی ها فکر می کنند قرار است علیه هنجارهای جامعه شورش کرده و آن را تغییر دهند و برای شروع هم از ادب و عفت کلام شروع کرده اند و هر چی فحش ... را در مطالب وبلاگ خود جای می دهند

وبلاگ نویسی مانند هزاران پدیده وارداتی دیگر تحت تاثیر سلیقه ایرانی قرار گرفته است. با مروری به وبلاگ های آن سوی آب ها و وبلاگ های فارسی می توانید تفاوت ها و تاثیر سلیقه ایرانی را بر وبلاگ ها مشاهده کنید.

به طور مثال ایرانی ها توجه ویژه ای به قالب وبلاگ دارند و علاقه مند به استفاده از قالب هایی با گرافیک پیچیده تر هستند درحالی که در وبلاگ های غربی عموما از قالب ها و شمایل ساده تر برای وبلاگ خود استفاده می کنند. حال با نگاهی به وبلاگ های فارسی به چند نکته آزاردهنده (از نظر خودم) که در بین آنها رایج است اشاره خواهم کرد.
ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 1026 | تگ ها :
تاريخ : سه شنبه 24 بهمن 1391 | 8:07 | نویسنده : بلاگسازان

وقتی شما یک سایت را از مرورگر خود درخواست می کنید، در حقیقت در حال دانلود یک فایل هستید که می تواند یک فایل صفحه وب با فرمت HTML، یک فایل تصویری مثلا با فرمت GIF و یا یک فایل صوتی مثلا با فرمت MIDI و یا ترکیبی از آنها باشد. این فایلها در کامپیوتر شما بارگذاری (Download) شده و از طریق مرورگر وب (Web Browser) به شما نشان داده می شوند

● نگاهی دقیق تر به مفاهیم "پهنای باند" و "بازدید از یک سایت"

وقتی شما یک سایت را از مرورگر خود درخواست می کنید، در حقیقت در حال دانلود یک فایل هستید که می تواند یک فایل صفحه وب با فرمت HTML، یک فایل تصویری مثلا با فرمت GIF و یا یک فایل صوتی مثلا با فرمت MIDI و یا ترکیبی از آنها باشد. این فایلها در کامپیوتر شما بارگذاری (Download) شده و از طریق مرورگر وب (Web Browser) به شما نشان داده می شوند.

هرگاه که شما فایلی را دانلود می کنید، داده ها در مسیری به سمت شما منتقل می شوند که به اصطلاح به آن انتقال داده یا Data Transfer می گویند. برای مثال اگر شما صفحه ای را با حجم یک کیلوبایت (۱kb) یا ۱۰۲۴ بایت دانلود می کنید، دقیقا به همان مقدار یعنی یک کیلوبایت داده را از سرور آن سایت به کامپیوتر خود منتقل کرده اید. این مقدار برای حجمهای دیگر به ترتیب زیر است:

KBKilo Byte۱,۰۲۴MBMega Byte۱,۰۴۸,۵۷۶GBGiga Byte۱,۰۷۳,۷۴۱,۸۲۴

پهنای باند یا Bandwidth پهنای ارتباطی است که داده ها از طریق آن و از فضای وب شما انتقال می یابند. البته این مساله رابطه مستقیمی با تعداد بازدیدها یا Hit سایت شما ندارد. یک بازدید از صفحه ۱۰۰ کیلوبایتی به همان مقدار پهنای باند مصرف می کند که ۱۰۰ بازدید از یک صفحه یک کیلوبایتی. پس صاحب سایت هنگام انتخاب یک میزبان برای سایت خود همواره به این نکته و پهنای باندی که لازم دارد، توجه می کند که چه مقدار نیاز داریم؟

تصور کنید که سه فرد داریم که آنها را به ترتیب شماره ۱، ۲ و ۳ می نامیم. هر سه نفر ۱،۰۰۰،۰۰۰ ریال پول دارند و می خواهند که آن را در یک فروشگاه خرج کنند.

فرد شماره ۱، تعداد زیادی وسیله با قیمت پایین برای هر یک از آنها خریداری می کند.

فرد شماره ۲، تعداد کمتری وسیله نسبت به فرد شماره ۱ اما با قیمتهای متوسطی می خرد.

فرد شماره ۳، چند وسیله بیشتر نمی تواند بخرد. چون برای هر یک قیمت زیادی پرداخت کرده است.

حالا اجازه دهید موارد فوق را برای سایت و پهنای باند شبیه سازی کنیم. در نظر بگیرید که مقدار موجودی هر یک همان پهنای باند است و وسایل خریداری شده اجزای سایت و یا به عبارت دیگر فایلهای آن هستند: (پهنای باند دقیقا همان مفهوم پول را در فضای اینترنت دارد)

فرد شماره ۱، سایتی با فایلهای و تصاویر کم حجم طراحی کرده، در نتیجه تعداد بازدید بیشتری از سایتش می تواند صورت بگیرد.

فرد شماره ۲، دارای سایتی با فایلها و تصاویر کم و بیش حجیمی است که به همان نسبت با تعداد بازدید کمتر همان پهنای باند مصرف می شود.

فرد شماره ۳، سایت مناسبی طراحی نکرده چون فایلها و صفحات سایتش بسیار حجیم بوده و با تعداد کمی بازدید از سایتش تمام پهنای باندش را مصرف می شود.ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 951 | تگ ها :
تاريخ : سه شنبه 24 بهمن 1391 | 8:05 | نویسنده : بلاگسازان

بلاگ مخفف وبلاگ ها هستند که میتوان آن را یادداشت رو شبکه خواند.

به نظر می رسد که دیگر نادیده انگاشتن وبلاگ ها، دشوار شده است. لوموند دیپلماتیک در مقاله ای با عنوان "ابزارهای نوین اطلاعاتی یا اعتقادی؟ اینترنت در گیر و دار تب وبلاگ" به قلم "فرانسیس پیسانی" می نویسد: "بلاگ مخفف وبلاگ است که می توان آنرا یادداشت های روی شبکه خواند. واژه های جدیدی که یک راست از ایالات متحده می آیند، اغلب عادات زبان شناختی ما را دچار اختلال می کنند، اما این واژه ها بعضاً نمودار پدیده هایی به راستی نوین هستند."

بلاگ ها عبارتند از روزنامه های شخصی روی شبکه ی اینترنت که با برنامه ی ساده ای اداره می شوند؛ که به کمک آن می توان متنی را روی کامپیوتر تایپ کرد و سپس با اتصال به اینترنت آن را بلافاصله روی یک صفحه وب که برای این منظور تهیه شده، منتشر کرد. بلاگ ها عامدانه اطلاعات عینی و عقاید شخصی را با هم آمیخته و اغلب با یک لینک به منبع اصلی، یک بلاگر دیگر و یا مقاله ای که بلاگ نویس مزبور مورد تحلیل قرارداده و یا مایل است آن را به مخاطبین خود معرفی کند، همراه هستند.

پیدایش نخستین بلاگی که رسماً به این نام شناخته شد به هفتم اکتبر ۱۹۹۴ باز می گردد و به "دیو وینر" برنامه ریز و مبتکر یکی از رایج ترین نرم افزارهای اینترنت (مانیلا) نسبت داده می شود.

یک گزارش نیویورک تایمز که در سایت "او جی سی اننبرگ آنلاین ژورنالیسم" منتشر شده، حاکی از آن است که گرایش روزنامه نگاران به راه اندازی وبلاگ، یک موج نوین است و پیش بینی می شود شمار وبلاگهای فعال از ۶۲/۱ میلیون، به ۸۶/۵ میلیون وبلاگ تا آغاز سال ۲۰۰۵ برسدادامه مطلب
موضوع : | بازدید : 981 | تگ ها :
تاريخ : دوشنبه 23 بهمن 1391 | 7:11 | نویسنده : بلاگسازان

نوشتار حاضر، دیداری تازه با نسل جدیدی از بلندگوهای مدرن است كه پس از توضیحاتی كوتاه درباره نفوذ و گستره اینترنت، به یكی از امكانات بدیع و شگفت آن می پردازد كه وبلاگ نام گرفته و اكنون شهرت عالم گیری یافته است. امكانات بی حد و اندازه این پدیده پرتوان و جذّاب، همگان را وامی دارد كه برای ابلاغ مرام یا اظهار آرمان های شخصی یا ملّی یا الهی خود، بدان روی كنند، و از قابلیت ها و خدمات رایگان آن سود برند. نیز پاره ای از برتری ها، امكانات، كارایی ها و امتیازهای آن را می شمارد و آن گاه با دیگر رسانه های مرسوم ـ به ویژه نشریات كاغذین ـ مقایسه می گردد. سپس این نكته را یادآور می شود كه آیا توجیهی برای غفلت نویسندگان دین گرا، از این محیط پر جنب و جوش و فعال، و بی مهری بدان وجود دارد. وبلاگ نویسی، این توانایی را دارد كه نوع جدید و مدرن تری از تبلیغ دینی را پذیرایی كند: تبلیغ دیجیتالی.
ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 989 | تگ ها :
تاريخ : دوشنبه 23 بهمن 1391 | 7:06 | نویسنده : بلاگسازان

وبلاگها به عنوان یكی از ابزارهای اطلاع رسانی محسوب می شوند درواقع وبلاگ سیستم ثبت روزانه وقایع برای اعضای جامعه مجازی تعریف می شود. امروزه در هر ثانیه چندین هزار وبلاك روی اینترنت ایجاد می شود ویكی از مهمترین مسایلی كه باید به آن توجه داشت دانستن ویژگیهای بك وبلاگ خوب است یكی از مزیت هایی كه در بسیاری از ابزارها و برنامه های ساخت وبلاگ در نظر گرفته شده است فراهم كردن امكان ایجاد قالب جدید و یا تغییر قالب وبلاگ است. قالب ها شكل، مكان، رنگ و نحوه نمایش مطالب و یا دیگر عناصر وبلاگ را در صفحات وبلاگ تعیین می كنند. آنها كمك می كنند كه كاربران این ابزارها و نویسندگان وبلاگ بدون درگیری با مسائل و مشكلات برنامه نویسی امكان اعمال سلیقه خود را در نحوه نمایش وبلاگ خود داشته باشند. از نظر فنی قالب ها از كدهای TMLH كه تعیین كننده شكل و رنگ صفحات وبلاگ است و همچنین كدها و تگ های به خصوصی كه مكان و شیوه تكرار عناصر وبلاگ را تعیین می كند تشكیل شده است و معمولا هر ابزار ساخت وبلاگ (مانند بلاگفا، بلاگر و یا TM) از تگ ها و كدهای مخصوص خود استفاده می كند. تگ های موجود در قالب وبلاگ ها جدا از آنكه در كدام ابزار مورد استفاده قرار می گیرند برای دو هدف در نظر گرفته شده است.

تعدادی از تگ ها تعیین كننده مكان عناصر غیرتكراری وبلاگ هستند مانند عنوان وبلاگ، توضیحات ای میل و یا آدرس صفحات آرشیو و تعدادی دیگر تعیین كننده نحوه نمایش عناصر تكرار شده در وبلاگ هستند (مانند متن تاریخ و یا نویسنده مطالبی كه پست می شوند) هر فردی می تواند با كمی حوصله و یا كمك از برنامه هایی مانند فرانت پیچ قالبی مناسب و دلخواه برای وبلاگ خود ایجاد كند و یا حتی قالبی را كه طراحی كرده در اختیار دیگران نیز قرار دهد و البته آشنایی با كدهای TMLH و یا برنامه های طراحی صفحات TMLH مانند فرانت پیچ كمك بزرگی در این زمینه خواهد بود. در این ستون به برخی از نكات اشاره خواهد شد. بایستی به یاد داشته باشیم مهمترین عنصر یك وبلاگ مطالب و یادداشت های نویسندگان است و در طراحی قالب هدف آن است كه مطالب در واضح ترین و مناسب ترین شكل و با سرعت برای خوانندگان قابل دسترس باشد.ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 935 | تگ ها :
تاريخ : دوشنبه 23 بهمن 1391 | 7:07 | نویسنده : بلاگسازان

این مقاله، به بررسی اهمیت سواد و روایت ماجرا دریادگیری میپردازد، آنگاه این مفاهیم را با ویژگی های بلاگ ها درکناریکدیگرقرارمیدهد. این مقاله،عملا، نمونه هایی ازبلاگها را نیز مرورمیکند.اینترنت، به طورمداوم کاربردهایی به وجود می آورد که فقط به منظورترویج تعبیر فردی نیستتند؛ بلکه گسترش پیوسته جامعه را نیز درنظرمیگیرند.پژوهشهای تازه درزمینه ارتباطات با واسطه رایانه[۲]، محیطهایی همچون تالارهای گفتمان[۳]، گروههای خبری[۴] و دامنه های چند کاربره[۵]، گرایشهای جالب را درطریقی که هویت فردی نشان داده میشود، آشکارکرده است؛ دراین میان، زبان مورد استفاده قرارمیگیرد و تعاملات نشرداده میشوند(کالورت[۶] و دیگران،۲۰۰۳؛ کریستال[۷]،۲۰۰۱؛ گرینفیلد[۸] و سابرامانیام[۹]،۲۰۰۳؛هرینگ[۱۰] ،۲۰۰۰؛ تارکل[۱۱]،۱۹۹۵).یکی ازتازه ترین پیشرفتها درارتباطات با واسطه رایانه، وبلاگ[۱۲] یا بلاگ[۱۳] میباشد.بلاگها مجلاتی شخصی هستند که همانند یک دفترخاطرات روزانه، ازمدخلهایی که ترتیب تاریخ و زمان دارد، تشکیل میشوند. ویژگیهای بلاگ، شامل این موارد میباشند: نشرثابت متن یا گرافیک دروب، بدون اینکه به دانش فنی گمراه کننده ای برای کاربران نیازی باشد؛ شیوه هایی برای افراد به منظور فراهم کردن نظرات یا بازخورد آنها نسبت به هرمطلب ارسال شده به اینترنت ازطریق وبلاگ؛ موقعیتی برای بایگانی مطالب ازقبل ارسال شده براساس تاریخ و به وجود آوردن فرامتنهایی[۱۴] به سایر وبلاگهای وبلاگ نویسان. این ویژگیها نه فقط بلاگها را ازدیگر فرمهای ارتباطات با واسطه رایانه، مجزا میکند؛ بلکه آنها موقعیتهای تازه ای را نیز برای افراد جهت عرضه و بیان مطالب خودشان به صورت پیوسته[۱۵] فراهم میکنند.جوانان که بخش عظیمی ازجامعه وبلاگ نویسان را تشکیل میدهند، غالبا دروبلاگهای خودمطالبی را به سایرمحیطهای وبلاگ نویسی ارجـــــــاع داده اند. به عنوان نمونه، شرکت گسترش پرسئوس[۱۶]، درمی یابد که ۵/۵۱ درصد ازکلیه بلاگها درحال گسترش، توسط افراد۱۹ ۱۳ ساله اداره و نگهداری میشوند.(هنینگ[۱۷]،۲۰۰۳) یک مطالعه مشابه، به این نتیجه میرسد که سن ۴/۴۰ درصد از پدیدآورندگان وبلاگها زیر۲۰سال میباشد. یک بازدید ازصفحه آماری www.livejournal.com که یکی ازعمومی ترین وب سایتهای ارائه دهنده وبلاگ میباشد، آشکارمیسازد که بیشترین فراوانی پدیدآورندگان وبلاگها ازنظرسنی، زیر ۲۰ سال طبقه بندی میشود(۱).به دلیل اینکه وبلاگها میان جوانان عمومیت فراوانی پیدا کرده اند، نادیده گرفتن مشارکت وبلاگها درفناوری آموزشی، دشوار به نظرمیرسد. آیا بلاگها قادرند درمحیطهای آموزشی پیشرفتی به وجود آورند؟ آیا آنها میتوانند درمحیطهای کلاسی مورد استفاده واقع شوند؟ این مقاله، فرض را براین می گذارد که بلاگها میتوانند یک ضمیمه مهم برای نوآوریهای فناوری آموزشی باشند؛ چرا که آنها سواد را ازطریق روایت ماجرا ترویج میدهند، این امکان را فراهم میکنند که یک محیط یادگیری مشارکتی به وجود آید، هرلحظه و درهرجا دسترسی به اطلاعات مورد نیاز را تدارک می بینند و درتمام رشته های دانشگاهی به عنوان نمونه باقی بمانند.این مقاله، به منظوراثبات درستی این فرضیات، مبادرت به انجام موارد زیر میکند: اول اینکه به اهمیت سواد درپیشرفت کودکان ونوجوانان نظری خواهد افکند.سپس، حکایت گویی[۱۸] را به عنوان یک عامل تسریع کننده درجهت پیشرفت سواد قرارخواهدداد. سوم، به جستجوی شیوه هایی خواهد پرداخت که ازطریق آنها وبلاگها بتوانند درکلاسها و بین رشته های دانشگاهی هم به صورت گروهی و به صورت انفرادی، مورد استفاده قراربگیرند. این مقاله، به شرح نمونه هایی نیز میپردازد که درآنها ازوبلاگها قبلا درمحیطهای کلاسی استفاده شده است. درنهایت هم برخی اشارات و پیشنهادها برای پژوهشهای آینده ارائه خواهد شد.ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 901 | تگ ها :
تاريخ : چهارشنبه 18 بهمن 1391 | 8:10 | نویسنده : بلاگسازان

بدجوری گرفتارم، مدتهاست چیزی ننوشتم. بیزیِ بیزی هستم...

● سرم شلوغ بود، ناجور ...

«سرم شلوغ بود، ناجور...»، «بدجوری گرفتارم، مدتهاست چیزی ننوشتم. بیزیِ بیزی هستم...»، «این دفترچه دارد همینجور خاک میخورد و من فرصت نمیکنم چیزی بنویسم ...».

اهالی دنیای سایبر و بهویژه آنها که با وبلاگها بیشتر سروکار دارند، با این جملات به خوبی آشنا هستند. بسیاری از وبلاگها، پس از یک دوره فعالیت نسبتاً منظم و پرشور، بهتدریج با بهکارگیری جملاتی از این دست، گاه بیسروصدا و گاه همراه با غزلی، دستکم با نوشتن در فضای سایبر خداحافظی میکنند.

سایتها و وبلاگها، اگر چه پدیدههایی بسیار مدرن در محیط رسانهای هستند و خصوصیات خاص خود را دارند، اما در یک نگاه کلی تابع همان قواعد اساسی رسانهای هستند، که یکی از آنها میگوید: آمدن در این محیط آسان است، اما ماندن در آن دشوار و موفقیت، بسیار دشوار. و این دشواری امروزه، گریبان بسیاری از سایتها و وبلاگها را گرفته است.

 ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 823 | تگ ها :
تاريخ : چهارشنبه 18 بهمن 1391 | 8:07 | نویسنده : بلاگسازان

شاید برای شما هم این پیش آمده باشد که بر روی اینترنت سایت وبی دارید اما می بینید که تعدادی از بازدید کنندگان یا دوستانتان سایت شما را اشتباهاً وبلاگ می نامند

شاید برای شما هم این پیش آمده باشد که بر روی اینترنت سایت وبی دارید اما می بینید که تعدادی از بازدید کنندگان یا دوستانتان سایت شما را اشتباهاً وبلاگ می نامند. مثلاً از شما می پرسند، آدرس وبلاگ شما روی اینترنت چه بود؟ یا اینکه مثلاً می گویند چه وبلاگ خوبی دارید! در صورتی که شما سایت تان را پیش یا حتی کمی بعد از مطرح شدن وبلاگ در جوامع اینترنتی (توسط Jorn Barger در ١٩٩٧) ساخته اید و هدایت و راهبری آن را از آن زمان به بعد ادامه می دهید.

تابان خواجه نصیری در http://www.webfaqt.com// ادامه داده است: در این مقاله ی کوتاه قصد دارم کمی بیشتر در مورد وبلاگ ها و وب سایت ها، تفاوت ها و تشابه های آنان بنویسم. بنابر این اجازه دهید، ابتدا از تشابه ها بگویم و بعد بپردازم به تفاوتها.

 ادامه مطلب
موضوع : | بازدید : | تگ ها : ,
تاريخ : دوشنبه 6 شهريور 1396 | 9:12 | نویسنده : بلاگسازان

ایجاد وبلاگ / ساخت وبلاگ

 


▫️ویدیو کلیپ آموزش وبلاگ نویسی
http://blogsazan.com/video_2016-07-05_22-47-51.mov

این ویدیوی آموزشی  جهت ساخت وبلاگ در بلاگسازان و میزان بلاگ میباشد

▫️آموزش وبلاگ نویسی حقوقی
http://amoozesh.mizanblog.com/صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 ... 9 صفحه بعد