موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 1183 | تگ ها :
تاريخ : چهارشنبه 11 بهمن 1391 | 8:41 | نویسنده : بلاگسازان

طی سال های اخیر بلاگ نویسی به یک پدیده تبدیل شده است. هر روزه حدود ۱۷۵هزار بلاگ جدید تاسیس و بیش از ۶/۱ میلیون پست در فضای بلاگ نویسی ارسال می شود. بلاگ نویسی در میان شرکت ها نیز به یک عنصر موثر بازاریابی تبدیل شده است. در نظرسنجی های اخیر موسسه بازاریابی MarketingSherpa، بلاگ ها در میان موثرترین ابزارهای بازاریابی آنلاین، در رده چهارم قرار داشتند.

 

همانند دیگر ابزارهای بازاریابی، بلاگ نیز هنگامی موثر است که به طور صحیح استفاده شود. در ادامه چند پیشنهاد همراه یک پیشینه تقدیم می شود.

 

● پیشینه بلاگ ها

 

کلمه بلاگ، از واژه وب لاگ گرفته شده است. بلاگ صفحه یا سایتی است که همانند گزارش عملکرد عمل می کند. برخی بلاگرها دائم در حال ارسال پست هستند، برخی دیگر به طور هفتگی، ماهانه یا گاهی این کار را انجام می دهند. در بیشتر مواقع، بلاگ ها کوتاه است و شامل عکس یا لینک می شود. برخی اوقات خوانندگان بلاگ می توانند نظرات خود را درباره آن بلاگ پست کنند و دیالوگی شکل بگیرد. این فضای بلاگ نویسی (Blogosphere) شامل بلاگ هایی می شود که در یک موضوع مشخص فعالیت می کنند. برخی بلاگ ها در وب سایت های شرکتی یا فردی قرار دارد، در حالی که بسیاری سایت های بلاگ نویسی عمومی از جمله بلاگر، وردپرس را ترجیح می دهند.ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 821 | تگ ها :
تاريخ : دوشنبه 9 بهمن 1391 | 9:56 | نویسنده : بلاگسازان

خیلی ها در سال ۲۰۰۸ به وب طمع کردند. رکود اقتصادی به دنیای دیجیتال کشیده شد. دیگر کافی نیست که پایگاه های اینترنتی سهل الوصولی برای شبکه های اجتماعی بسازید، یا برای جلب توجه نوجوانان، نرم افزارهای وبلاگ نویسی بنویسید. امروز شرکت هایی چون فیس بوک و تویتر اعلام کرده اند وقت آن رسیده تا به مرکز فعالیت های اینترنتی تبدیل شوند و دیگر فعالیت های اینترنتی از آنها سرچشمه بگیرند.

شرط اصلی انتخاب پنج چهره برتری که راهبری اینترنت را برعهده دارند، این است که این زنان و مردان توانسته باشند مخاطبان را با ایده های خود جذب کنند و روز به روز بر تعدادشان بیافزایند.

هولودات کام توانسته بدون استفاده از دستگاه تلویزیون، تماشاگران را به تلویزیون میخکوب کند. ساختار ارتباطی جدید فیس بوک به کاربرانش امکان می دهد بفهمند دوستانشان در وضعیت آنلاین، هرلحظه چه می کنند. اینتراکتیوکورپ یا آی ای سی توانسته است مفهوم سرمایه گذاری و موفقیت آنلاین را تعریف کند.

دیلی بیست، پایگاه تحلیل خبری تینا براون به یکی از دلخواه ترین منابع اینترنتی روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان تبدیل شده است. مدیران پیشین آی ای سی هم در حال تصاحب مناصب دولت جدید ایالات متحده هستند. بیایید این افراد را بهتر بشناسیم. ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 1112 | تگ ها :
تاريخ : دوشنبه 9 بهمن 1391 | 9:53 | نویسنده : بلاگسازان

 

نیمه خالی لیوان می گوید: قدیم ها حکایت، حکایت یک چشم بی غل و غش بود که حرمت داشت و وقتی مستقیم به اش زل می زدی عمرا اگر می توانستی به اش دروغ بگویی یا راسته کوچه قلی چپ را نشانش بدهی و هزار مدل شامورتی بازی و بامبول دیگر... اما الان وقتی چشم ها از روابط روزانه حذف می شود، وقتی نگاه نافذی نیست که تا عمق جانت را بکاود و سر راهش وجدانت را قلقلک بدهد تا راه کج نرود، می توانی به راحتی هر کاری انجام بدهی چون چشمی نیست که برایش حرمت قائل باشی...

نیمه پر لیوان اما می گوید: نه خیر اصلا هم اینطور که می گویی نیست. حرمت چشم ها سر جایش اما نبود همین دوتا چشمی که بعضی وقت ها هیچ کاری ندارد جز اینکه چهار تا شود و زاغ سیاه دیگران را چوب بزند باعث می شود که خودت باشی و هر طور که دوست داری رفتار کنی و دست و پایت را از بند تعارف ها و قیدهای اضافی که عمری داشت خفه ات می کرد، برهانی...

نیمه خالی لیوان جواب می دهد: این محیط مجازی دریده است، ندیدی چطور یکدفعه می شود گاراژی برای رشد قارچ گونه تصاویر و فیلم های خانوادگی و ویروس لجن پراکنی و...که نیمه پر لیوان فورا می گوید که جزئیات هر نوع مطلبی، به روزترین اطلاعات و اخبار و داغ ترین عکس ها و حوادث را می توانی در محیط مجازی بویژه وبلاگ ها پیدا کنی...نیمه خالی تا می آید بگوید مگر چند درصد این وبلاگ ها اطلاعات به تو ارائه می دهند و...بحث بین نیمه پر و خالی لیوان درباره خوب، بد، زشت وبلاگ ها و وبلاگ نویسی بالا می گیرد که ناگهان دستی از غیب می آید و لیوان آب را روی سر نویسنده گزارش می ریزد تا او را به خودش بیاورد و بگوید بلد نیستی یکراست بروی سر اصل مطلب و بگویی مخاطب جان(!) می خواهیم ببینیم چه شده که سر و کله وبلاگ ها این روزها در نت زیاد شده و بدنبال آن خوش اخلاقی و بد اخلاقی وبلاگی و باقی قضایا؟! راستی تا یادم نرفته بگویم که ما هنوز هم اعتقاد داریم در تودرتوی خانه و از پشت صفحه شیشه ای وبلاگ هم چشمی ناظر ماست که گاه فراموشش می کنیم وگرنه چه کسی با پیشرفت و تکنولوژی مشکل دارد؟ شما؟!

 

 ادامه مطلب
موضوع : | بازدید : 1082 | تگ ها :
تاريخ : يکشنبه 8 بهمن 1391 | 10:12 | نویسنده : بلاگسازان

نخستین بلاگی که چنین نامی داشت در سال ۱۹۹۴ توسط «دیو وینر» به وجود آمد. اما واژه وبلاگ برای اولین بار در سال ۱۹۹۷ توسط «جان بارگر» در سایت robot wisdom به کار برده شد. تعداد وبلاگ ها در آغاز بسیار اندک بود، به نحوی که تا سال ۱۹۹۹ تنها ۲۳ وبلاگ وجود داشت. این رقم در اواسط سال ۲۰۰۰ به بیش از ۱۰۰۰ و دو سال بعد به بیش از نیم میلیون رسید.

در وبلاگ ها دیگر شاهد رابطه سنتی یک طرفه رسانه های قدیم نیستیم و هر فرد همزمان می تواند هم گیرنده و هم فرستنده باشد.

بدین ترتیب مخاطبان نه تنها نقش فعال تری به عنوان دروازه بان در گزینش، تغییر و اصلاح مطالب پیدا می کنند بلکه حتی دیگر چیزی به نام باز خورد هم معنی چندانی نخواهد داشت.

در سال ۱۹۶۹ دو دانشگاه استانفورد و کالیفرنیا برای انجام پژوهش هایی نظامی از طریق رایانه به هم متصل شدند. این شبکه اطلاعاتی «آرپانت» نامیده می شد که آژانس طرح های پژوهشی پیشرفته در وزارت دفاع آمریکا مأمور طراحی آن بود و هدفش مرتبط کردن رایانه هایی بود که توسط ارتش، پیمانکاران و دانشگاه ها پژوهش هایی برای وزارت دفاع آمریکا انجام می داد. در این زمان هنوز pcها ابداع نشده بودند.

اما در دسامبر ۱۹۹۰ اینترنت فعالیت خود را به صورت شبکه ای جهانی آغاز کرد. ۱۵ سال بعد مطابق تحقیقات سایت internet world stats تعداد کاربران این شبکه به یک میلیارد و ۱۸ میلیون نفر (یعنی ۷/۱۵ درصد کل جمعیت دنیا) رسید.

در ایران نیز دسترسی مردم به اینترنت از ۱۹۹۵ آغاز شد که در سال های نخست تعداد کاربران آن از ۲۵۰ هزار تن تجاوز نمی کرد، اما به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این آمار تا پایان سال ۸۵ به ۱۱ میلیون کاربر می رسد.

 ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 967 | تگ ها :
تاريخ : يکشنبه 8 بهمن 1391 | 10:04 | نویسنده : بلاگسازان

"آه خدایا چقدر تنها هستم." این اولین جمله ای بود که من را به دنیای وبلاگ ها و وبلاگ نویسی برد.

آن زمان تصور درستی از وبلاگ نداشتم و وبلاگ را جایی برای نالیدن می دانستم. اکنون چه؟ آیا تصور من اشتباه بود؟ اگر تصور من اشتباه بوده است، پس اصولاً وبلاگ چیست؟ با آنکه به عنوان یک دانشجوی مهندسی توقع بیشتری از من می رفت اما در کل تصور من اشتباه نبود. البته همه آن چیزی هم نبود که امروزه از وبلاگ متصور هستم.

اکنون برداشت من از وبلاگ اینگونه است: مجموعه ای از مطالب (متن، تصویر و...) که در بازه های منظم و یا نامنظم زمانی منتشر می شود و معمولاً آخرین مطلب بالاتر از مطالب قبلی قرار می گیرد. جین پرون (Jane Perrone)، وبلاگ را "of the log Web" تعریف کرده است. جایی که مولف به سایت ها و صفحات پرمحتوا و مفیدی که می بیند، لینک می دهد. جان بارگر (Jorn Barger) در سال ۱۹۹۷ واژه وبلاگ را به همین منظور به کار برد و مطرح کرد. پرون به قرار گرفتن آخرین مطلب بالاتر از مطالب قبلی نیز اشاره می کند.

 ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 982 | تگ ها : تاریخچه وبلاگ در ایران وجهان
تاريخ : يکشنبه 24 دی 1391 | 6:49 | نویسنده : بلاگسازان

هر وبلاگ نماینده یک انسان است انسانی که در جامعه و فرهنگ خاص بزرگ شده و می تواند به بازنمایی خود در واژه ها و کلامی که می نویسد، بپردازد.

این بازنمایی می تواند از یک سو معرف خود فرد و سوی دیگر اجتماع و جامعه ای که فرد در آن زندگی می کند باشد.

 

اولین وبلاگ توسط "تیم برنرزلی" (مخترع وب) ایجاد شد، گسترش این پدیده در سال ۱۹۹۹ با آغاز به کار Pitas، نخستین سرویس ارائه دهنده وبلاگ بصورت مجانی، شتاب فوقالعادهای بهخود گرفت. تا اواسط ۲۰۰۰، بیش از یک هزار وبلاگ ایجاد و این رقم تا ۲۰۰۲ به بیش از نیم میلیون رسید.
ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 1188 | تگ ها : وبلاگ
تاريخ : يکشنبه 24 دی 1391 | 6:47 | نویسنده : بلاگسازان

وبلاگها این توانایی را دارند تا هم خوانندگان و هم نویسندگان را از سطح «مخاطبان» به سطح «عموم» و هر یك را از سطح «مصرفكننده» به مرتبه «آفرینـندگی» برسانند.

در سال ۱۹۹۸ پایگاههایی كه امروز به نام وبلاگ شهرت یافتهاند، كمتر به چشم میآمدند (گفتنی است كه واژه «وبلاگ» را یورن بارگر برای نخستین بار، در دسامبر سال ۱۹۹۷، به این قصد بهكار برد). جسی جیمزگارت، ویراستار Info sift ، حین گشت و گذار در وب فهرستی از پایگاههایی را كه «مثل پایگاه خودش» بودند، جمعآوری كرد.

 

در نوامبر همان سال وی فهرستش را برای كمرون بارت فرستاد. كمرون هم آن را در پایگاه Cam world منتشر كرد. بعد از این كسان دیگری نیز نشانی خود را برای او فرستادند تا نامشان به فهرست اضافه شود. ابتدای سال ۱۹۹۹، در صفحه اختصاصی جسی، موسوم به «صفحه تنها وبلاگها» نام بیست و سه وبلاگ فعال دیده میشد.
ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 791 | تگ ها : كودكان و دنیای وبلاگ نویسی
تاريخ : يکشنبه 24 دی 1391 | 6:43 | نویسنده : بلاگسازان

مارسی دختری ۱۳ ساله دارد. بارها وقتی وارد اتاقش شده، مشاهده كرده كه دخترش با دستپاچگی بعضی از پنجره های باز در كامپیوتر همراهش را می بندد. كاملاً پیداست كه می خواهد از نگاه مادرش مخفی بماند. بارها هم با هم به بحث و مشاجره پرداخته اند و دختر سخت به دفاع از حفظ حریم خصوصی اش پرداخته و مادر بارها با تهدید یا عجز و التماس خواسته است به دخترش بفهماند كه هر مادری برای حفظ امنیت و سلامت فرزندش حق دارد نگران باشد و حتی بعضی از كارهای فرزندش را مورد بازبینی قرار دهد. هرگز هم تاكنون مادر و فرزندی در این مباحثات یا مشاجرات پیروز از میدان بیرون نیامده و هرگز هیچیك موفق به متقاعد كردن دیگری نشده است. چند ماه پیش وقتی مارسی با پیام ناتمامی از دخترش به یكی از دوستانش مواجه شد احساس مسئولیتش در قبال دخترش گل كرد. در آن پیام دخترش می خواست عكسی كه روی سایت جدیدش گذاشته به دوستش نشان دهد. مارسی همانی را دریافت كه هزاران مادر در سرتاسر كشور با آن مواجهند. نوجوانان ۱۳ تا ۱۹ سال فعال ترین قشر در حوزه وبلاگ نویسی هستند و بی محابا تصاویر خود را همراه با اطلاعات شخصی و خانوادگی، تلفن، آدرس و غیره در سایت ها و وبلاگ ها منتشر می كنند، بدون آنكه والدین آنها در جریان باشند. مارسی می گوید: «با دیدن آن میخكوب شدم». وی بارها از دخترش خواسته بود كه هرگز اطلاعات كامل را در اینترنت منتشر نكند. به قدری از كار دخترش خشمگین شده بود كه او را كنار خود نشاند و گفت: «می دانی چه كار اشتباه و خطرناكی كرده ای؟ تصویر واقعی به همراه نام و نشان واقعی را در اینترنت منتشر كرده ای. این هم نام شهری كه در آن زندگی می كنی.ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 1030 | تگ ها : برخی کارکردهای نوین وبلاگها
تاريخ : يکشنبه 24 دی 1391 | 6:39 | نویسنده : بلاگسازان

● دسترسی به مخاطب بیشتر

وبلاگ وسیلهای برای دسترسی به مخاطب بیشتر است. برخلاف نشریات علمی و تحقیقاتی که مخاطبانی خاص دارند، وبلاگ امکان دسترسی به مخاطبانی متفاوت و بیش از یک گروه خاص از متخصصان را فراهم میکند و نویسنده را از نقطهنظرهای مختلف آگاه کرده و موجب غنی شدن دانش و اطلاعات میشود. از آنجا که بسیاری از علوم چند رشتهای بوده و با رشتههای مشابه خود پیوندهایی دارند، این قابلیت باعث نزدیکتر شدن اندیشمندان علوم مختلف با یکدیگر شده و میتواند بینشهای جدید ایجاد کند.

وبلاگ وسیلهای برای ارتباط محقق امروزه با دنیای خارج است.ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 855 | تگ ها : وبلاگ مثل آینه است
تاريخ : يکشنبه 24 دی 1391 | 6:38 | نویسنده : بلاگسازان

یکی از شانسهای تاریخی که نصیب من شد اینبود که معاصر دوران و زمانی باشم که چیزی به اسم وبلاگ در آن وجود دارد.

نوت نوشتن و توییت کردن و فیسبوک و ابراز نظر کوتاه و این حرفها را نمیگویم، حتی این رویکرد در وبلاگنویسی که اسمش را گذاشتهاند مینیمال نویسی را هم نمیگویم و منظورم وبلاگنویسی حرفهای هم نیست که کوتاه کوتاه مینویسند تا خواننده در نرود و از پانیفتد...

چیزی را میگویم که میشود اسمش را گذاشت هرچه میخواهد دل تنگت بگو... کاملا بیحساب و بیمتر کردن و بیشمردن تعداد کلمات...

نوشتن بدون واهمه از اینکه کسی آن را خواهد خواند یا نخواهد خواند را میگویم... نوشتن بدون دلواپسی از کم و زیاد تعداد خواننده و کلیکخور وبلاگ... یعنی وقتی فیلمی میسازی یا فیلمنامهای مینویسی و بعد فیلم پخش میشود و بعد در موتورهای جستجو با وارد کردن اسم فیلمت میرسی به نظر یک پسر یا دختر هفده هجده ساله که واقعا احساسشان را گفتهاند و قصد منتقدبازی یا فضل فروشی نداشتهاند و اصلا حساب نمیکردهاند که تو قرار است بروی آنجا و نظرش را بخوانی یا خیر...ادامه مطلب
موضوع : | بازدید : | تگ ها : ,
تاريخ : دوشنبه 6 شهريور 1396 | 9:12 | نویسنده : بلاگسازان

ایجاد وبلاگ / ساخت وبلاگ

 


▫️ویدیو کلیپ آموزش وبلاگ نویسی
http://blogsazan.com/video_2016-07-05_22-47-51.mov

این ویدیوی آموزشی  جهت ساخت وبلاگ در بلاگسازان و میزان بلاگ میباشد

▫️آموزش وبلاگ نویسی حقوقی
http://amoozesh.mizanblog.com/صفحه قبل 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 10 صفحه بعد