موضوع : | بازدید : 959 | تگ ها :
تاريخ : يکشنبه 8 بهمن 1391 | 10:12 | نویسنده : بلاگسازان

نخستین بلاگی که چنین نامی داشت در سال ۱۹۹۴ توسط «دیو وینر» به وجود آمد. اما واژه وبلاگ برای اولین بار در سال ۱۹۹۷ توسط «جان بارگر» در سایت robot wisdom به کار برده شد. تعداد وبلاگ ها در آغاز بسیار اندک بود، به نحوی که تا سال ۱۹۹۹ تنها ۲۳ وبلاگ وجود داشت. این رقم در اواسط سال ۲۰۰۰ به بیش از ۱۰۰۰ و دو سال بعد به بیش از نیم میلیون رسید.

در وبلاگ ها دیگر شاهد رابطه سنتی یک طرفه رسانه های قدیم نیستیم و هر فرد همزمان می تواند هم گیرنده و هم فرستنده باشد.

بدین ترتیب مخاطبان نه تنها نقش فعال تری به عنوان دروازه بان در گزینش، تغییر و اصلاح مطالب پیدا می کنند بلکه حتی دیگر چیزی به نام باز خورد هم معنی چندانی نخواهد داشت.

در سال ۱۹۶۹ دو دانشگاه استانفورد و کالیفرنیا برای انجام پژوهش هایی نظامی از طریق رایانه به هم متصل شدند. این شبکه اطلاعاتی «آرپانت» نامیده می شد که آژانس طرح های پژوهشی پیشرفته در وزارت دفاع آمریکا مأمور طراحی آن بود و هدفش مرتبط کردن رایانه هایی بود که توسط ارتش، پیمانکاران و دانشگاه ها پژوهش هایی برای وزارت دفاع آمریکا انجام می داد. در این زمان هنوز pcها ابداع نشده بودند.

اما در دسامبر ۱۹۹۰ اینترنت فعالیت خود را به صورت شبکه ای جهانی آغاز کرد. ۱۵ سال بعد مطابق تحقیقات سایت internet world stats تعداد کاربران این شبکه به یک میلیارد و ۱۸ میلیون نفر (یعنی ۷/۱۵ درصد کل جمعیت دنیا) رسید.

در ایران نیز دسترسی مردم به اینترنت از ۱۹۹۵ آغاز شد که در سال های نخست تعداد کاربران آن از ۲۵۰ هزار تن تجاوز نمی کرد، اما به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این آمار تا پایان سال ۸۵ به ۱۱ میلیون کاربر می رسد.

 ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 855 | تگ ها :
تاريخ : يکشنبه 8 بهمن 1391 | 10:04 | نویسنده : بلاگسازان

"آه خدایا چقدر تنها هستم." این اولین جمله ای بود که من را به دنیای وبلاگ ها و وبلاگ نویسی برد.

آن زمان تصور درستی از وبلاگ نداشتم و وبلاگ را جایی برای نالیدن می دانستم. اکنون چه؟ آیا تصور من اشتباه بود؟ اگر تصور من اشتباه بوده است، پس اصولاً وبلاگ چیست؟ با آنکه به عنوان یک دانشجوی مهندسی توقع بیشتری از من می رفت اما در کل تصور من اشتباه نبود. البته همه آن چیزی هم نبود که امروزه از وبلاگ متصور هستم.

اکنون برداشت من از وبلاگ اینگونه است: مجموعه ای از مطالب (متن، تصویر و...) که در بازه های منظم و یا نامنظم زمانی منتشر می شود و معمولاً آخرین مطلب بالاتر از مطالب قبلی قرار می گیرد. جین پرون (Jane Perrone)، وبلاگ را "of the log Web" تعریف کرده است. جایی که مولف به سایت ها و صفحات پرمحتوا و مفیدی که می بیند، لینک می دهد. جان بارگر (Jorn Barger) در سال ۱۹۹۷ واژه وبلاگ را به همین منظور به کار برد و مطرح کرد. پرون به قرار گرفتن آخرین مطلب بالاتر از مطالب قبلی نیز اشاره می کند.

 ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 886 | تگ ها : تاریخچه وبلاگ در ایران وجهان
تاريخ : يکشنبه 24 دی 1391 | 6:49 | نویسنده : بلاگسازان

هر وبلاگ نماینده یک انسان است انسانی که در جامعه و فرهنگ خاص بزرگ شده و می تواند به بازنمایی خود در واژه ها و کلامی که می نویسد، بپردازد.

این بازنمایی می تواند از یک سو معرف خود فرد و سوی دیگر اجتماع و جامعه ای که فرد در آن زندگی می کند باشد.

 

اولین وبلاگ توسط "تیم برنرزلی" (مخترع وب) ایجاد شد، گسترش این پدیده در سال ۱۹۹۹ با آغاز به کار Pitas، نخستین سرویس ارائه دهنده وبلاگ بصورت مجانی، شتاب فوقالعادهای بهخود گرفت. تا اواسط ۲۰۰۰، بیش از یک هزار وبلاگ ایجاد و این رقم تا ۲۰۰۲ به بیش از نیم میلیون رسید.
ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 1039 | تگ ها : وبلاگ
تاريخ : يکشنبه 24 دی 1391 | 6:47 | نویسنده : بلاگسازان

وبلاگها این توانایی را دارند تا هم خوانندگان و هم نویسندگان را از سطح «مخاطبان» به سطح «عموم» و هر یك را از سطح «مصرفكننده» به مرتبه «آفرینـندگی» برسانند.

در سال ۱۹۹۸ پایگاههایی كه امروز به نام وبلاگ شهرت یافتهاند، كمتر به چشم میآمدند (گفتنی است كه واژه «وبلاگ» را یورن بارگر برای نخستین بار، در دسامبر سال ۱۹۹۷، به این قصد بهكار برد). جسی جیمزگارت، ویراستار Info sift ، حین گشت و گذار در وب فهرستی از پایگاههایی را كه «مثل پایگاه خودش» بودند، جمعآوری كرد.

 

در نوامبر همان سال وی فهرستش را برای كمرون بارت فرستاد. كمرون هم آن را در پایگاه Cam world منتشر كرد. بعد از این كسان دیگری نیز نشانی خود را برای او فرستادند تا نامشان به فهرست اضافه شود. ابتدای سال ۱۹۹۹، در صفحه اختصاصی جسی، موسوم به «صفحه تنها وبلاگها» نام بیست و سه وبلاگ فعال دیده میشد.
ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 741 | تگ ها : كودكان و دنیای وبلاگ نویسی
تاريخ : يکشنبه 24 دی 1391 | 6:43 | نویسنده : بلاگسازان

مارسی دختری ۱۳ ساله دارد. بارها وقتی وارد اتاقش شده، مشاهده كرده كه دخترش با دستپاچگی بعضی از پنجره های باز در كامپیوتر همراهش را می بندد. كاملاً پیداست كه می خواهد از نگاه مادرش مخفی بماند. بارها هم با هم به بحث و مشاجره پرداخته اند و دختر سخت به دفاع از حفظ حریم خصوصی اش پرداخته و مادر بارها با تهدید یا عجز و التماس خواسته است به دخترش بفهماند كه هر مادری برای حفظ امنیت و سلامت فرزندش حق دارد نگران باشد و حتی بعضی از كارهای فرزندش را مورد بازبینی قرار دهد. هرگز هم تاكنون مادر و فرزندی در این مباحثات یا مشاجرات پیروز از میدان بیرون نیامده و هرگز هیچیك موفق به متقاعد كردن دیگری نشده است. چند ماه پیش وقتی مارسی با پیام ناتمامی از دخترش به یكی از دوستانش مواجه شد احساس مسئولیتش در قبال دخترش گل كرد. در آن پیام دخترش می خواست عكسی كه روی سایت جدیدش گذاشته به دوستش نشان دهد. مارسی همانی را دریافت كه هزاران مادر در سرتاسر كشور با آن مواجهند. نوجوانان ۱۳ تا ۱۹ سال فعال ترین قشر در حوزه وبلاگ نویسی هستند و بی محابا تصاویر خود را همراه با اطلاعات شخصی و خانوادگی، تلفن، آدرس و غیره در سایت ها و وبلاگ ها منتشر می كنند، بدون آنكه والدین آنها در جریان باشند. مارسی می گوید: «با دیدن آن میخكوب شدم». وی بارها از دخترش خواسته بود كه هرگز اطلاعات كامل را در اینترنت منتشر نكند. به قدری از كار دخترش خشمگین شده بود كه او را كنار خود نشاند و گفت: «می دانی چه كار اشتباه و خطرناكی كرده ای؟ تصویر واقعی به همراه نام و نشان واقعی را در اینترنت منتشر كرده ای. این هم نام شهری كه در آن زندگی می كنی.ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 949 | تگ ها : برخی کارکردهای نوین وبلاگها
تاريخ : يکشنبه 24 دی 1391 | 6:39 | نویسنده : بلاگسازان

● دسترسی به مخاطب بیشتر

وبلاگ وسیلهای برای دسترسی به مخاطب بیشتر است. برخلاف نشریات علمی و تحقیقاتی که مخاطبانی خاص دارند، وبلاگ امکان دسترسی به مخاطبانی متفاوت و بیش از یک گروه خاص از متخصصان را فراهم میکند و نویسنده را از نقطهنظرهای مختلف آگاه کرده و موجب غنی شدن دانش و اطلاعات میشود. از آنجا که بسیاری از علوم چند رشتهای بوده و با رشتههای مشابه خود پیوندهایی دارند، این قابلیت باعث نزدیکتر شدن اندیشمندان علوم مختلف با یکدیگر شده و میتواند بینشهای جدید ایجاد کند.

وبلاگ وسیلهای برای ارتباط محقق امروزه با دنیای خارج است.ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 807 | تگ ها : وبلاگ مثل آینه است
تاريخ : يکشنبه 24 دی 1391 | 6:38 | نویسنده : بلاگسازان

یکی از شانسهای تاریخی که نصیب من شد اینبود که معاصر دوران و زمانی باشم که چیزی به اسم وبلاگ در آن وجود دارد.

نوت نوشتن و توییت کردن و فیسبوک و ابراز نظر کوتاه و این حرفها را نمیگویم، حتی این رویکرد در وبلاگنویسی که اسمش را گذاشتهاند مینیمال نویسی را هم نمیگویم و منظورم وبلاگنویسی حرفهای هم نیست که کوتاه کوتاه مینویسند تا خواننده در نرود و از پانیفتد...

چیزی را میگویم که میشود اسمش را گذاشت هرچه میخواهد دل تنگت بگو... کاملا بیحساب و بیمتر کردن و بیشمردن تعداد کلمات...

نوشتن بدون واهمه از اینکه کسی آن را خواهد خواند یا نخواهد خواند را میگویم... نوشتن بدون دلواپسی از کم و زیاد تعداد خواننده و کلیکخور وبلاگ... یعنی وقتی فیلمی میسازی یا فیلمنامهای مینویسی و بعد فیلم پخش میشود و بعد در موتورهای جستجو با وارد کردن اسم فیلمت میرسی به نظر یک پسر یا دختر هفده هجده ساله که واقعا احساسشان را گفتهاند و قصد منتقدبازی یا فضل فروشی نداشتهاند و اصلا حساب نمیکردهاند که تو قرار است بروی آنجا و نظرش را بخوانی یا خیر...ادامه مطلب

وب + لاگ در یک جمله سایت اینترنتی شخصی شماست. سایتی که در آن به کمک ابزارهای فرصت ساز هزاره سوم از اندیشه و احساس خود نسبت به آدم و عالم می نویسید ؛ همه یا بخشی از خود واقعی یا آنچه می دانید و می خواهید را به اشتراک می گذارید ؛ متن ، صدا و تصاویر ثابت و متحرک را بکار می گیرید تا در جامعه مجازی و با قلم مجازی به نوعی تعریف منظم و منسجم دست پیدا کنید. در وبلاگ سخن از واقعیتهای پیرامون می گوییم و جهان مجازی را هر چه بیشتر به واقعیت نزدیک می کنیم.

● قسمتهای مختلف وبلاگ

وبلاگ دارای دو قسمت اصلی زمان دار است. یادداشت قسمت اصلی تولید محتوا و نظر بعنوان بخش تکمیلی محتوای وبلاگ را تشکیل می دهد. یادداشت آغاز گفتگو و نظرات ارجاعاتی معنادار با ماهیت قضاوت و داوری هستند. تجربه ای که صلاحیت های ارتباطاتی را به چالش می کشد و فرصتی برای تصویر داوری های دیگران است.

 

نظرات همیشه محتوای مفیدی ندارند. در بسیاری از موارد تنها بیان کننده توجه وبگرد به وبلاگی دیگر و دعوتنامه ای برای حضور در وبلاگ دیگری محسوب میشود. این حداقل نیز حاوی ارزشهای انگیزشی در تقویت ارتباطات است و البته همه این فعالیتها به زبان شیرین فارسی هستند.
ادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 866 | تگ ها : وبلاگ چیست
تاريخ : يکشنبه 24 دی 1391 | 6:30 | نویسنده : بلاگسازان

اینترنت امکانات و ابزارهای متعددی را به منظور ارائه خدمات وسرویس ها در اختیار علاقه مندان قرار می دهد . یکی از ویژگی های بسیار جذاب اینترنت ارائه سرویس ها و خدماتی است که شما را قادر می سازد با مخاطبان خود ارتباطی پویا و متقابل برقرار نموده و از نقطه نظرات آنان در رابطه با یک مطلب ، آگاه شوید . در این راستا هر یک از کاربران می توانند دانش و تجارب خود را در اختیار دیگران قرار داده و خود نیز به عنوان عضوی از یک جامعه شبکه ای مطرح گردند ( اشتراک دانش )

فرض کنید ابزاری ارزان قیمت برای انتشار مطلب در اختیار هر نویسنده و یا صاحب قلمی باشد که بتواند با استفاده از آن عقاید، اخبار ، دیدگاهها و نقطه نظرات خود را در رابطه با موضوعات مورد علاقه ، بدون محدودیت های مرسوم بیان نماید.آیا شما علاقه مند به استفاده از چنین ابزاری می باشید ؟ آیا تمایل به داشتن یک روزنامه شخصی دارید که در آن بتوانید مطالب خود را در ارتباط با موضوعات مورد علاقه ، بیان نمائید؟ بشریت درطی چند سال گذشته قدم در دنیای جدیدی گذاشته است که بدون شک یکی از مهمترین دستاوردهای آن تحول و دگرگونی اساسی در ارتباط با نحوه نشر اطلاعات است. وبلاگ ( Weblog ) و یا بلاگ ( Blog ) نمونه ای در این زمنیه بوده که با توجه به ماهیت اینترنت ، ویژگی دو طرفه بودن وب و تنوع خواسته استفاده کنندگان، در کانون توجه علاقه مندان قرار گرفته و ما امروزه شاهد رشد و گسترش چشمگیر آن می باشیم . وازه " بلاگ " ، از جمله واژه های جدیدی است که قدم در عرصه ادبیات جهانی اینترنت گذاشته است .در این مقاله قصد داریم به بررسی این پدیده جدید! اینترنت پرداخته و با ابعاد متفاوت آن بیشتر آشنا شویم .

● تاریخچه وبلاگ و وبلاگ نویسیادامه مطلب
موضوع : مقالات وبلاگ و وبلاگ نویسی | بازدید : 1006 | تگ ها : وبلاگ ایرانی
تاريخ : يکشنبه 24 دی 1391 | 6:27 | نویسنده : بلاگسازان

هر وبلاگ نماینده یک انسان است انسانی که در جامعه و فرهنگ خاص بزرگ شده و می تواند به بازنمایی خود در واژه ها و کلامی که می نویسد، بپردازد.

این بازنمایی می تواند از یک سو معرف خود فرد و سوی دیگر اجتماع و جامعه ای که فرد در آن زندگی می کند باشد .

هویت که در سطح فردی نقطه آغازین ورود به دنیای اجتماعی و در سطح جمعی نقطه محوری بقا،تداوم و بالندگی در میان اجتماعات است.هویت بازنمایی ویژگی ها،امتیازات،کاستی ها، توانایی ها و وجوه تمایز از دیگران است.(میر محمدی،۱۳۸۳:۵۹)

یک تیتر که بیان گر گوشه ای از ذهن توست،متن هایی که گاه از روزمرگی ها و گاه دغدغه ها روایت می کند و تعدادی لینک که بیانگر فکرها و ذهن های دیگرانی است که تو می پسندی، در یک قالب،البته همه و همه با سلیقه و انتخاب تو؛این یعنی وبلاگ.

اولین وبلاگ توسط "تیم برنرزلی" ( مخترع وب ) ایجاد شد،گسترش این پدیده در سال ۱۹۹۹ با آغاز به کار Pitas،نخستین سرویس ارائه دهنده وبلاگ بصورت مجانی،شتاب فوقالعادهای بهخود گرفت.تا اواسط ۲۰۰۰،بیش از یک هزار وبلاگ ایجاد و این رقم تا ۲۰۰۲ به بیش از نیم میلیون رسید.ادامه مطلب
موضوع : | بازدید : | تگ ها : ,
تاريخ : دوشنبه 6 شهريور 1396 | 9:12 | نویسنده : بلاگسازان

ایجاد وبلاگ / ساخت وبلاگ

 


▫️ویدیو کلیپ آموزش وبلاگ نویسی
http://blogsazan.com/video_2016-07-05_22-47-51.mov

این ویدیوی آموزشی  جهت ساخت وبلاگ در بلاگسازان و میزان بلاگ میباشد

▫️آموزش وبلاگ نویسی حقوقی
http://amoozesh.mizanblog.com/صفحه قبل 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 صفحه بعد